Zakończyły się warsztaty dobrych reakcji

Pod koniec maja zakończyły się pilotażowe warsztaty “Potrafię – reaguję”, organizowane przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego i Komendę Miejską Policji we Wrocławiu. Podczas sześciu spotkań panie ćwiczyły umiejętności samoobrony pod okiem mł. aspiranta Michała Kawalca, policyjnego instruktora sztuk walki.

Wypracowanie umiejętności zapanowania nad strachem oraz nauka dobrych reakcji podczas napadu i w sytuacjach zagrożenia były głównymi celami zajęć. Bezpłatny kurs miał za zadanie wykształcić w uczestniczkach podstawowe nawyki obronne, tak by mogły poradzić sobie w nietypowych sytuacjach.

– Po ogłoszeniu naboru na zajęcia miejsca rozeszły się błyskawicznie i już teraz otrzymujemy zapytania o kolejne edycje – mówi Grażyna Karczewska, koordynator projektu, a zarazem jedna z uczestniczek warsztatów “Potrafię – reaguję”. – To jednoznacznie pokazuje, jak duża jest potrzeba tworzenia tego typu projektów.

Instruktor pokazywał paniom całą drogę – od przyjęcia bezpiecznej pozycji, przez umiejętne wzywanie pomocy, aż po naukę najskuteczniejszych uderzeń i kopnięć. Na zajęciach kobiety odpierały różne rodzaje ataków oraz uczyły się oswobadzać podczas ataku napastnika. Kursantki dowiedziały się jak odeprzeć ataki w samochodzie oraz jak poradzić sobie z napastnikiem za pomocą parasolki, torebki i innych rzeczy w zasięgu ręki.

– Podczas warsztatów nauczyłam się przede wszystkim tego, jak próbować unikać zagrożenia – mówi Małgorzata Polniak, jedna z uczestniczek szkolenia. – Uczyliśmy się prostych rzeczy, ale bardzo skutecznych, które przydają się w sytuacji napadu.

W poniedziałek 28 maja w sali Centrum Kongresowego Hali Stulecia odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów i zakończenie warsztatów, na którym obecni byli Jacek Taboł, Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu oraz Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Uczestniczki na zakończenie warsztatów usłyszały życzenia tego, by nigdy nie musiały skorzystać z wyuczonych na kursie umiejętności i nie musiały stanąć z prawdziwym napastnikiem twarzą w twarz.

Kolejną edycję warsztatów zaplanowano na jesień.