Wizyta licealistów w Gdańsku

W ostatnim tygodniu kwietnia odbył się finał projektu społeczno-edukacyjnego WOLNOŚĆ. Projekt rozpoczął się w grudniu 2021 roku w 40. rocznicę wybuchu stanu wojennego w Polsce. Wykład inauguracyjny dla uczestników wygłosił (z powodów pandemicznych w wersji online) prof. SWPS Adam Bodnar. Nagranie wykładu zatytułowanego „Wolność w dobie pandemii – czego uczy nas Konstytucja” jest dostępne na naszej stronie.

Uczniowie, których projekty zespołowe zostały wyróżnione przez jury, to młodzież z wrocławskich liceów LO I, LO V, LO XIV oraz LO XVI. W ramach wyróżnienia licealiści pojechali do Gdańska. Kulminacyjnym momentem tego wyjazdu była wizyta w Europejskim Centrum Solidarności oraz spotkanie z prezydentem Lechem Wałęsą.

Rozmowy z Prezydentem krążyły nie tylko wokół historii, ale i teraźniejszości. Młodzież pytała o solidarność Polaków, o to jak budować zaufanie społeczne na taką skalę, o to co, znaczyła i znaczy wolność dla Lecha Wałęsy wczoraj i dzisiaj oraz jak o nią walczyć. Spotkanie właśnie teraz, w tak trudnym dla idei wolności czasie, w trakcie pandemii i wojny w Ukrainie w zderzeniu z dramatyczną przeszłością PRL utwierdziło uczestników ponownie w przekonaniu, które przyświecało całemu projektowi – wolność nie jest nam dana raz na zawsze…

Uczestnicy dziękują Panu Prezydentowi za ten wspólny czas. Słowa wdzięczności kierują także do organizatorów pobytu w Gdańsku w Europejskim Centrum Solidarności.