Spotkanie autorskie z Mikołajem Łozińskim o książce „Stramerowie”

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Wydawnictwo Literackie oraz Fundacja Żydoteka serdecznie zapraszają na spotkanie z Mikołajem Łozińskim. Rozmawiać będziemy o nowej książce autora zatytułowanej „Stramerowie”

Spotkanie odbędzie się 5 października o godz. 19.00 w Przejściu Dialogu. Poprowadzi je Urszula Rybicka.
Wstęp wolny.

„Stramerowie” to druga część wydanej w 2019 r. książki „Stramer”. Jest wielogłosową powieścią o żydowskiej rodzinie, którą porywa prąd wielkiej historii.

Co bohaterów czeka w drugiej części?
Dzieci Nathana i Rywki opuściły rodzinny Tarnów – odnajdują się we Lwowie, ale rozdziela ich niemiecka inwazja. Wela z mężem uciekają z lwowskiego getta do Warszawy, gdzie żyją na fałszywych papierach. Nuskowi udaje się wydostać z obozu janowskiego, także dociera do Warszawy i znajduje pracę w Konstancinie. Wsiąka tam w towarzystwo partyzantów, bimbrowników, antysemitów. Rudek i Rena, służbowo skierowani na Syberię, trafiają do Stalińska. Hesio, redaktor „Czerwonego Sztandaru”, przebywa w Moskwie; zostaje oficerem armii Berlinga. Salek, uczestnik wojny hiszpańskiej, działa we francuskim ruchu oporu. Najmłodszą z rodziny, córkę Rudka, Różę, ukrywa jej przedwojenna opiekunka, Babunia, w pełnym okupacyjnych niebezpieczeństw Krakowie.
Wszyscy oni pragną choć namiastki normalnego życia w świecie zwykłych ludzi chcących przetrwać wojnę.

Mikołaj Łoziński (ur. 1980) – jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy, autor tłumaczonych na wiele języków powieści wyróżnionych m.in. Nagrodą Fundacji im. Kościelskich (Reisefieber) i Paszportem „Polityki” (Książka). Stramerowie to kontynuacja jego bestsellerowej, docenionej przez światową krytykę i czytelników powieści Stramer. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”, finalista Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Mieszka w Warszawie.