Pełno ich nigdzie – wystawa plenerowa w Rynku

Wystawa plenerowa zatytułowana Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej stanęła na wrocławskim Rynku wieczorem 7 września i będzie można ją oglądać do 5 października. W nietypowej, przestrzennej formie prezentuje ona wybranych kilkadziesiąt polskich murali z różnych miast, które upamiętniają przedwojenną żydowską społeczność.
Ekspozycja opowiada o wybranych wątkach historii polskich Żydów oraz przybliża współczesne sposoby przywracania pamięci o relacjach polsko-żydowskich przez aktywistów miejskich i stowarzyszenia lokalne.

Na wystawę składa się 12 tematycznych sekcji, które poruszają tematy wkładu polskich Żydów w rodzimą kulturę i gospodarkę, a także opowiadają o wiekach wspólnej historii. Na wystawie nie zabrakło miejsca dla polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, a także na bolesne rozdziały polsko-żydowskich losów m.in. Zagłady czy kampanii antysemickiej w Marcu ’68.

Wirtualne oprowadzanie po wystawie na kanale Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Przez cztery tygodnie wystawie towarzyszyć będą różnorodne wydarzenia, które przybliżą historię polskich Żydów, ale także dzieje ludności żydowskiej w dawnym Wrocławiu (Breslau). Zachęcamy zarówno do obejrzenia wystawy, jak i uczestnictwa w zaplanowanych wydarzeniach, które ją uzupełniają. Wszystkie są bezpłatne, ale na niektóre z nich obowiązywać będą zapisy.

Jakie wydarzenia towarzyszą wystawie Pełno ich nigdzie we Wrocławiu

Wystawa „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni publicznej” powstała we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo. Wystawę i wydarzenia towarzyszące zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu z funduszy EOG i funduszy norweskich oraz budżetu krajowego.