Oprowadzanie po Synagodze pod Białym Bocianem

Zapraszamy na oprowadzanie z przewodnikiem po wrocławskiej synagodze. Obejrzymy nie tylko główną salę synagogi, ale również małą bożnicę, w której odbywają się nabożeństwa szabatowe, a także łaźnię – mykwę. Będzie to niezwykła okazja, by przyjrzeć się, jak od wewnątrz wygląda synagoga i poznać jej historię, ale także, by dowiedzieć się więcej o samym judaizmie, jego regułach, świętach i rytuałach.

Wydarzenie jest bezpłatne, ale liczba miejsc jest ograniczona. Osoby zainteresowane zwiedzaniem synagogi prosimy o zapisy za pomocą poniższego formularza

Formularz zapisów na 20 września

To wydarzenie już się odbyło

Wszystkie miejsca zostały zarezerwowane, jeśli chcecie Państwo wpisać się na listę rezerwową prosimy o wiadomość na adres: beata.nawrotkiewicz@wcrs.pl (temat wiadomości: zwiedzanie synagogi)

Formularz zapisów na 26 września

To wydarzenie już się odbyło

Wszystkie miejsca zostały zarezerwowane, jeśli chcecie Państwo wpisać się na listę rezerwową prosimy o wiadomość na adres: beata.nawrotkiewicz@wcrs.pl (temat wiadomości: zwiedzanie synagogi)

Wybudowana na początku XIX wieku synagoga swoją zwyczajową nazwę przyjęła od miejsca, w którym stanęła – wcześniej powiem na tej działce (między ulicami św. Antoniego i Włodkowica) działała gospoda Pod Białym Bocianem. Przetrwała pogrom z 1938 r. tzw. Noc Kryształową, ale stała się magazynem i warsztatem. Los nie był dla niej łaskawy także po wojnie. Od lat 60. do 90. XX wieku budynek niszczał aż do odzyskania go w 1996 r. przez wrocławską Gminę Wyznaniową Żydowską. Rozpoczęła się trwająca kilkanaście lat odbudowa. Dziś budynek zachwyca zarówno wyglądem zewnętrznym, jak i wnętrzami.

Synagoga jest dziś nie tylko miejscem nabożeństw wyznawców judaizmu, ale także miejscem, w którym odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, przede wszystkim koncerty.

Oprowadzanie po wrocławskiej synagodze jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie plenerowej Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej, którą do 5 października można oglądać na wrocławskim Rynku. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego jest partnerem lokalnym wystawy.

Wystawa Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni publicznej powstała we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo. Wystawę i wydarzenia towarzyszące zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu z funduszy EOG i funduszy norweskich oraz budżetu krajowego.

1 thoughts on “Oprowadzanie po Synagodze pod Białym Bocianem”

  1. Pingback: Pełno ich nigdzie – wystawa plenerowa w Rynku – wke.wcrs.wroclaw.pl

Comments are closed.