Mam wpływ na… – pikniki rodzinne

Wraz z Fundacją Pozytywka rozpoczynamy cykl rodzinnych pikników pod hasłem „Mam wpływ na…”. Odbywać się one będą w przestrzeni miejskiej, na terenach zielonych, w których wrocławianki i wrocławianie chętnie odpoczywają. Tematyka każdego spotkania będzie inna: moda, pieniądze, relacje, zdrowe ciało, komunikacja z innymi, klimat. Na każdy piknik składają się wspólne działania rodzinne w postaci mini gry terenowej, quizów, warsztatów manualnych i krótkich wykładów dla rodziców.

Udział w zajęciach podczas pikniku jest bezpłatny, jednak niezbędna jest rejestracja: https://forms.gle/cStpS1hF8nWB5zyt5

Zajęcia w ramach pikników prowadzą osoby ze społeczności Szkoły Domowej Pozytywki – aktywiści, eksperci w swojej dziedzinie, którzy inspirują do wpływania na różne obszary życia i uczenia się wspólnie z dziećmi w swoich domach. Bo wiele zmian zaczyna się właśnie tam!

Mam wpływ na… koncentrację

Warsztat rodzinny przygotowany przez Fundację Pozytywka Autorskie Centrum Integracji. W niedzielę 26 września w godz. 15.00-18.00 poznamy sposoby na koncentrację i uważność, które przydają się każdej osobie w rodzinie. Uczestnicy dowiedzą się, jak ją w sobie i najbliższych rozwijać.

Spotkanie to nie tylko teoria. Równie ważne będą zajęcia, składające się z gier i zabaw ruchowych, które są praktycznymi ćwiczeniami uważnośći, ale świetnie sprawdzą się także w roli weekendowej rozrywki. Wszystkie pomysły będzie można przetestować.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny – prosimy o zgłoszenia za pomocą formularza https://forms.gle/cStpS1hF8nWB5zyt5

Mam wpływ na… moje pieniądze

Na piknik, który odbędzie się 19 września w godz. 15.00-18.00, zapraszamy całe rodziny, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę o finansach. Poruszone zostaną takie tematy jak:
– ekonomia dla rodziny – prawo własności (np.: drogich zabawek)
– umowy finansowe między dziećmi i rodzinami
Udział w spotkaniu jest bezpłatny jednak obowiązują zapisy za pomocą formularza internetowego – https://forms.gle/cStpS1hF8nWB5zyt5
Podczas warsztatów odbędzie się dyskusja na temat świadomości ekonomicznej w rodzinie.
Miejscem pikniku jest siedziba Fundacji Pozytywka Autorskie Centrum Integracji.

Mam wpływ na… materię

W niedzielę 12 września o 15.00 zapraszamy do siedziby Fundacji Pozytywka przy ul. Roosevelta 22. Podczas warsztatów zajmiemy się recyklingiem i majsterkowaniem, głównie pracą w drewnie i kartonie. Z resztek, ze starych desek i innych domowych śmieci zrobimy pełnoprawne i funkcjonalne przedmioty codziennego użytku, gry, wieszaki, sztućce czy dekoracje. Będziemy wpływać na materię reinkarnując ją, zmieniając kolejny raz charakter tworzyw, nadając im nową historię. Odsuniemy od nich i od siebie moment, w którym odchodzą w świat jako odpady

Mam wpływ na… moje relacje

W niedzielę 5 września o godz. 15.00 odbędzie się piknik „Mam wpływ na moje relacje” to propozycja podróży po rolach i mocach, jakie wnosimy do grupy, do rodziny, do klasy, do zespołu. Podczas zabaw i aktywności uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się swoim relacjom, poznać pewną historię, która będzie podstawą do rozpoznawania różnych postaw. Narzędziem, które zaprezentują prowadzący będą karty „Gry w proces grupowy”, jest to pomysł w trakcie tworzenia, który ma wspierać budowanie relacji. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem bez względu na wiek 🙂

Prowadzący:
Bożena Andrzejewska – tutorka, terapeutka pedagogiczna, nauczycielka języka polskiego, trenerka autorskich warsztatów dla nauczycieli dot. kręgów klasowych. Współautorka gier rozwijających rozumienie języka i emocji. Współpracuje ze szkołami publicznymi i alternatywnymi (ACI Pozytywka, WS Domaszczyn), gdzie od kilku lat prowadzi warsztaty dotyczące literatury, języka, twórczości i komunikacji dla dzieci i dorosłych – pod własnym szyldem Spójnika Edukacji. Koordynatorka inicjatywy: www.dobrarelacjawgrupie.pl
Mateusz Kolaszkiewicz – psycholog, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji, edukator. Współpracuje aktualnie z Autorskim Centrum Integracji „Pozytywka”, Stowarzyszeniem Siemacha, Fundacją Praesterno, prowadzi własny gabinet. W gabinecie przyjmuje dzieci, młodzież i osoby dorosłe – indywidualnie i rodzinnie. Wywodzi się z nurtu jungowskiego (praca z wyobraźnią, perspektywą celów, budowaniem osobistych narracji życiowych) oraz systemowym (wpływ systemu na jednostkę i jednostki na system, szczególnie w kontekście rodziny).

Mam wpływ na… klimat

3 września (piątek) w Lesie Osobowickim odbędzie się piknik edukacyjno-rodzinny. Jego głównym bohaterem będzie klimat. Jest to wydarzenie, które ze względu na pogodę nie odbyło się w sierpniu.

Podczas wydarzenia zarówno dzieci, jak i dorośli będą mieli okazję zapoznać się z codziennymi eko nawykami, które może i są bardzo małymi, ale za to ważnymi krokami w kierunku minimalizowania skutków zmian klimatu.

Dla młodszych zaplanowano warsztat kreatywny, na którym trochę królować będą eksperymenty i sprawdzanie, jak to się dzieje, że działania człowieka wpływają na coś tak potężnego jak klimat naszej planety. Będzie także quiz z eko nagrodami!

Dorośli otrzymają spory zastrzyk wiedzy, który pomoże odróżniać naukowe fakty od fakenewsów i mitów narosłych wokół tematu kryzysu klimatycznego. Prowadzący odpowiedzą na wszystkie nurtujące uczestników pytania. Także starsi uczestnicy spotkania mogą liczyć na quiz wiedzowy z eko upominkami dla najlepszych.

Na koniec dzieci i dorośli będą tworzyć wspólny, rodzinny eko kodeks, który na co dzień będzie im przypominał o zachowaniach, decyzjach i nawykach kluczowych dla naszej bezpiecznej przyszłości.

Mam wpływ na… swoje ciało

29 sierpnia w ramach kolejnego spotkania proponujemy dwa warsztaty wokół tematu ciała. Warsztat ruchowy– twórcze oraz aktywne ruchowo zajęcia polepszające koncentrację. Systematyczny udział:

  • Pomoże uspokoić gonitwę myśli poprzez zrozumienie, nazywanie i odczuwanie w ciele swoich emocji
  • Wypracuje cierpliwość, czujność oraz refleks
  • Dzięki odpowiednim technikom pozwoli świadomie rozluźniać i relaksować swoje ciało
  • Zwróci uwagę na przepływający w ciele oddech podczas różnych sytuacji wprowadzając elementy medytacji

Zajęcia odbywają się wspólnie z Rodzicami, zatem źródłem budowania uważności jest przede wszystkim dbanie o relację między rodzicem a dzieckiem

Warsztat kulinarny – Alicja opowie o tym, jak jedzenie wpływa na nas, ale również co wpływa na nasze wybory kulinarne, o tym jak mocno stan naszego ducha odzwierciedla nasze talerze. Zahaczymy o etyczne wybory kulinarne i wspólnie ugotujemy COŚ.

Miejsce: Roosevelta 22, Wrocław (Szkoła Pozytywki)
Godziny: 15:00 – 18:00
Data: 29.08.2021

Mam wpływ na… to, co noszę

15 sierpnia (niedziele) o godz. 15.00 rozpocznie się piknik, którego tematem przewodnim jest moda. Piknik poprowadzi Monika Krawczykowska z NOT A SLOGAN (www.not-a-slogan.com) i opowie o odpowiedzialnej modzie, o tym na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów ubraniowych i nie zatracić się bez reszty w letnich wyprzedażach:)

Drugą prowadzącą będzie Aneta Bronś, która zaprosi uczestników do wspólnego przerabiania ubrań. Przerobimy koszulkę na torbę. Przeszukajcie więc swoją szafę i weźcie ze sobą niepotrzebną już polówkę, której damy nowe życie podczas naszego pikniku.

Spotkania przeznaczone są dla rodzin z dziećmi w różnym wieku. Liczba uczestników to około 20 osób.