Human in Space – kosmiczne wydarzenia edukacyjne

Sześćdziesiąt lat temu, 12 kwietnia 1961 roku, Jurij Gagarin wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w pierwszy lot człowieka w przestrzeń kosmiczną. Było to olbrzymie naukowe osiągnięcie ludzkości. Żeby przypomnieć o tym niezwykłym wydarzeniu, szczególnie dzieciom i młodzieży, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego wraz z partnerami przygotowało niemal 40 wydarzeń (wykładów, warsztatów i pokazów) zatytułowanych Human in Space. Będą one dotyczyć szeroko rozumianej tematyki związanej z kosmosem i obecnością w nim człowieka.

Do współpracy zaproszeni zostali wykładowcy, eksperci, mentorzy Akademii Twórczych Inicjatyw Obywatelskich. Poruszą oni bardzo szerokie spektrum tematów, tak aby każdy znalazł coś ciekawego dla siebie. Można będzie posłuchać o budowie silników, o zwierzętach, które zostały wysłane w kosmos, o Polakach, którzy brali udział w wyprawach kosmicznych, o budowaniu bazy na Marsie. Zapraszamy również na warsztaty dla przedszkolaków z budowania rakiet, warsztaty po angielsku dotyczące badania grawitacji, czy też kosmiczne zajęcia z kodowania. Chętni będą mieli okazję spotkać się ze studentami zaangażowanymi w pracę wielokrotnie nagradzanego Koła Naukowego OFF-ROAD z Politechniki Wrocławskiej – Projekt Scorpio.

Do udziału zaproszeni zostali nauczyciele i uczniowie ze Stanów Zjednoczonych, Węgier, którzy zaprezentują wyniki wspólnych działań. Wykłady, warsztaty poprowadzą naukowcy i eksperci z Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii, a także oczywiście z Polski, w tym wykładowcy Politechniki Wrocławskiej, Wydziału Mechaniczno-Energetycznego.

Jednym z wydarzeń towarzyszącycZapraszamy również rodziny czy zespoły do udziału we Wrocławskim Konkursie na kosmiczną animację poklatkową – regulamin konkursu dostępny na stronie wke.wcrs.wroclaw.pl. Uczestniczące zespoły mogą liczyć na atrakcyjne nagrody.

Całość wydarzenia odbędzie się w dniach 7-30 kwietnia online. Poszczególne wydarzenia skierowane są do różnych grup wiekowych: dzieci i młodzieży ze szkół Wrocławia i Aglomeracji, ale także nauczycieli zainteresowanych osób dorosłych. Dokładny plan wydarzenia oraz zapisy znajdują się na stronie internetowej i Facebooku Wrocławskiej Koncepcji Edukacyjnej.