Informacja prasowa – Wakacyjna Przygoda we Wrocławiu

Ponad 20 ofert letniego wypoczynku złożyły wrocławskie organizacje pozarządowe w konkursie dotacyjnym Wakacyjna Przygoda ogłoszonym w czerwcu przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Zajęcia odbywać się będą do końca wakacji i można z nich korzystać bezpłatnie.

Zaproponowane formy spędzenia wolnego czasu mają charakter najczęściej krótkich serii wydarzeń tematycznych dla dzieci i młodzieży, nie są to typowe półkolonie. Ich celem jest urozmaicenie wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży, którzy spędzają lato w mieście. Zapisy do udziału w zajęciach przeprowadzać będą autorzy projektów. Zajęcia są bezpłatne dla uczestników.

Organizatorzy przygotowali różnorodne propozycje. Dominują tematy sportowe z zakresu wielu dyscyplin, nie tylko tych znanych i popularnych. Dużo zajęć poruszać będzie tematykę edukacji ekologicznej i przyrodniczej, a także aktywności społecznej, którą warto promować wśród młodego pokolenia. Prowadzący gry i zabawy na świeżym powietrzu udowodnią, że są one przyjemniejszym i zdrowszym pomysłem na spędzenie wakacji, niż domowe.

Jednymi z ciekawszych propozycji jest cykl spotkań poświęconych kulturze Japonii, które proponuje Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI. Każde z zajęć będzie miało swój temat przewodni np. świat samurajów, origami, tradycyjny ubiór – kimono, kaligrafia, latawce i gry planszowe z Kraju Kwitnącej Wiśni. Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych zaktywizuje dzieci i młodzież do działania w swoim najbliższym otoczeniu. Być może uczestnicy spotkań po zdobyciu doświadczenia i umiejętności wyniesionych z zajęć staną się wkrótce organizatorami ciekawych wydarzeń lokalnych. Na spotkania dzieci i młodzieży z czworonożnymi przyjaciółmi –psami, końmi i alpakami – zaprosi Fundacja Terapeuta na 4 łapach. Uczestnicy pierwszego spotkania (z psami) będą mogli pracować ze swoimi pupilami lub zwierzakami terapeutycznymi. Wszystkim zajęciom przyświeca idea terapii przez przygodę – zarówno dla dzieci, jak i zwierząt. Na spacery po Wrocławiu i wycieczki poza miasto zaprosi stowarzyszenie Zakochaj się w Polsce. Będą one okazją do spędzenia czasu na świeżym powietrzu i poznaniu miasta, a także ciekawych okolic. Uczestnicy udadzą się m.in. na wędrówkę po Masywie Ślęży, Wzgórzach Trzebnickich, Wzgórzach Strzelińskich, odwiedzą Dolinę Baryczy, a także ciekawsze miejsca we Wrocławiu – parki i zabytki.

W konkursie ofert wyłoniono 21 organizacji, które złożyły swoje propozycje na zajęcia „Wakacyjna przygoda”. Zajęcia zostaną zrealizowane w dniach i godzinach wskazanych przez organizatorów. Listę wszystkich organizacji, które proponują wydarzenia można znaleźć na stronie https://wcrs.wroclaw.pl/wakacyjna-przygoda-we-wroclawiu/