Nie jest łatwo rozmawiać o bezpieczeństwie publicznym. Niedawne doświadczenia pandemii, kryzysu uchodźczego i wojny na granicy z Polską – to wszystko sprawia, że tracimy poczucie pewności i stabilizacji. Ale najgorsze, co można zrobić dla siebie i dla społeczeństwa, to schować głowę w piasek. Właśnie dlatego – aby nas ośmielać do mierzenia się z rzeczywistością – stworzyliśmy wystawę: „Cywilna cyberobrona”.
Odważ się myśleć o bezpieczeństwie
Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego od 2019 roku włącza do dyskusji o cyberbezpieczeństwie wszystkie grupy społeczne. Nie tylko edukujemy innych, lecz także sami uczymy się o tym, czym jest cyberprzestrzeń od mieszkańców i mieszkanek Wrocławia, Dolnego Śląska, Polski i Europy.
Czego się obawiacie? Co Was irytuje? W czym widzicie szansę na zarabianie pieniędzy, na wygodniejsze życie, na pogłębianie więzi międzyludzkich? Jako samorządowcy wierzymy i wiemy, że to obywatele i obywatelki świadomi swojej obecności w przestrzeni publicznej, najtrafniej diagnozują palące problemy i wyzwania, którym musimy stawić czoła. Dlatego oddaliśmy im głos w sprawie cyberbezpieczeństwa.
Twórcy i twórczynie – głos różnych pokoleń
Plakaty ujęte w wystawie „Cywilna cyberobrona” powstawały od grudnia 2024 do lutego 2025 roku. Część z nich to prace uczniów klas 4–8 szkół podstawowych z Dolnego Śląska, którzy wzięli udział w konkursie CYBER CZAT zrealizowanym przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i WCRS. Pozostałe plakaty stworzyły osoby dorosłe w ramach warsztatów zrealizowanych w związku z 3. edycją konferencji Cyfryzacja Odpowiedzialna Społecznie WCRS, której partnerami i współorganizatorami byli: Coventry University Wrocław, Global Logic, Dolnośląskie Centrum Filmowe, Cyberliance, Komisja Europejska Przedstawicielstwo Regionalne we Wrocławiu, Parlament Europejski – Biuro we Wrocławiu.
Wśród pełnoletnich twórców plakatów znaleźli się: samorządowcy i samorządowczynie, sołtyski i sołtysi, studenci i studentki, aktywistki i aktywiści społeczni, cudzoziemki (w tym reprezentantki Białorusi, Gruzji i Ukrainy), a także przedstawicielki rad i klubów senioralnych. Plakaty powstawały przy merytorycznym wsparciu ekspertów z: Global Logic, Coventry University Wrocław i Cyberliance (Weronika Kędzierska), Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW we Wrocławiu (Ścibór Sobieski), Irina Tkeshelashvili (Team Europe), WCRS (Martyna Wilk). Osoby, które tworzyły plakaty i zechciały upublicznić swoje nazwiska, to: Sebastian Kotlarz, Paweł Głowacki, Joanna Dereń-Maciejewska, Wojciech Nawracała, Katarzyna Boczek, Natalia Rudolf-Niewójt, Anetta Pereświet-Sołtan, Izabela Beno, Rozalia Domaradzka, Melania Rewig, Zuzanna Koch, Jan Gortat, studenci i studentki koła naukowego CyberSec, Jadwiga Gałęcka, Jolanta Górecka, Anna Kowalczyk-Derlęga, Krzysztof Niciejewski, Iryna Husarava, Anastasia Sasykbaeva.
To właśnie wymienionym tu osobom, a także dolnośląskiej młodzieży zaangażowanej w konkurs Cyber CZAT należą się podziękowania: za Waszą sprawą dyskusja o cyberbezpieczeństwie stała się namacalna w fizycznej przestrzeni publicznej naszych lokalnych społeczności. Cywilna cyberobrona leży w naszych rękach.
Zaproś wystawę do siebie
Wystawa “Cywilna Cyberobrona” od maja 2025 r. wędruje po Wrocławiu. Chcesz ją zaprosić do siebie? Skontaktuj się z nami!
Czas trwania wystawy: od 2 do 4 tygodni, z możliwością dopasowania terminu do potrzeb danej przestrzeni publicznej. Forma prezentacji: 5 dwustronnych stojaków z plakatami o wymiarach 70×100 cm (łącznie 10 plansz), które przedstawiają kluczowe zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem. Wystawie towarzyszy przeprowadzenie prelekcji (ok. 60 minut) z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Dlaczego warto przyjąć tę wystawę?
Aktualność tematu: Cyberzagrożenia stają się coraz bardziej powszechne – zarówno wśród młodzieży, dorosłych, jak i seniorów. Edukacja w tym zakresie jest dziś niezbędna.
Wartość edukacyjna dla społeczności lokalnej: Wystawa i prelekcja mają charakter edukacyjny i profilaktyczny – wspierają działania lokalne na rzecz bezpieczeństwa i kompetencji cyfrowych mieszkańców.
Atrakcyjna i przystępna forma przekazu: Plakaty są opracowane w sposób graficzny, czytelny i zrozumiały dla szerokiego grona odbiorców. Stojaki nie wymagają dodatkowej infrastruktury – są wolnostojące i estetyczne.
Elastyczność organizacyjna: Jesteśmy w pełni otwarci na współpracę i dopasowanie się do dostępnych terminów oraz przestrzeni wystawienniczej. Montaż i demontaż wystawy wykonujemy samodzielnie.
Chcesz wiedzieć więcej? Myślisz o współpracy z nami? Napisz na adres e-mail: martyna.wilk@wcrs.pl.