Spacer z historią – przedwojenne żydowskie domy handlowe

Zapraszamy na spacer śladem przedwojennych żydowskich domów handlowych. To jeden z licznych przykładów na asymilację wrocławskich Żydów i ich niezakłócone funkcjonowanie w tkance miejskiej – nie tworzyli oni infrastruktury handlu i usług tylko w granicach dzielnicy żydowskiej, lecz umiejscawiali ją w centrum miasta.

Budowane specjalnie na zamówienie gmachy czy kamienice miały cieszące się renomą adresy w ścisłym centrum miasta i były jego nieodłączną częścią. Wrocławianie chętnie korzystali z usług i produktów, które były najwyższej jakości, a prowadzone z pokolenia na pokolenie rodzinne interesy znakomicie funkcjonowały do czasu dojścia nazistów do władzy.

Data spaceru: 28 września (czwartek), godz. 17.00
Miejsce zbiórki: obok pomnika Bolesława Chrobrego (ul. Świdnicka) w pobliżu CH Renoma
Trasa spaceru: od CH Renoma do Rynku, koniec przy wystawie plenerowej Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej, którą do 4 października można oglądać w sercu Wrocławia.
Spacer potrwa ok. 1,5 godziny

Udział w spacerze jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona – osoby zainteresowane prosimy o zapisy za pomocą poniższego formularza

Spacer poprowadzi Urszula Rybicka, autorka strony www.zydowskiwroclaw.pl

Formularz zapisów

Przed wypełnieniem formularza prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną RODO WCRS

To wydarzenie już się odbyło

Wszystkie miejsca zostały zarezerwowane, jeśli chcecie Państwo wpisać się na listę rezerwową prosimy o wiadomość na adres: beata.nawrotkiewicz@wcrs.pl (temat wiadomości: spacer z historią)

Spacer z historią jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie plenerowej Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego jest partnerem lokalnym wystawy.

Wystawa Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni publicznej powstała we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo. Wystawę i wydarzenia towarzyszące zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu z funduszy EOG i funduszy norweskich oraz budżetu krajowego