2022 Rok Dobrych Relacji

23 grudnia 2021 r. Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję o ustanowieniu roku 2022 Wrocławskim Rokiem Dobrych Relacji – Przeciw Samotności. Jej inicjatorem był Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Uroczyście Rok Dobrych relacji został zainaugurowany 14 lutego w Przejściu Dialogu podczas konferencji prasowej.

Świadkami inauguracji byli zaproszeni goście, Radni Miejscy oraz dziennikarze. Środowisko naukowe, zajmujące się w sposób szczególny zagadnieniem samotności, reprezentowali prof. Joanna Rymaszewska oraz prof. Dariusz Galasiński. W sposób szczególny uhonorowano dr Walentynę Wnuk od lat aktywnie działającą na rzecz wrocławskich seniorów. Na briefingu byli także obecni pierwsi ambasadorowie Roku Dobrych Relacji – wokalistka Anna Wyszkoni oraz wokalista Andrzej Piaseczny. Do grona ambasadorów dołączyła także pisarka i noblistka Olga Tokarczuk.

Niemal dwa lata pandemii odcisnęły swoje piętno na mieszkańcach niezależnie od ich wieku, stanu zdrowia, sytuacji materialnej. Jednym z głównych problemów, z jakimi się borykają jest problem samotności i poczucie osamotnienia. Dziś samotność nazywa się chorobą XXI wieku, a naukowcy wskazują, że może być powodem ciężkich zaburzeń nastroju.

Dobre relacje – sąsiedzkie, przyjacielskie, rodzinne, zawodowe – mogą być skutecznym lekiem przeciw samotności. W 2022 roku we Wrocławiu chcemy nie tylko zwrócić uwagę na problem samotności, ale także na możliwości budowania dobrych relacji. Pomocne w tym mogą być wydarzenia, które przez cały rok odbywać się będą w przestrzeni miejskiej.

Niemal 40 podmiotów zgłosiło ponad 60 propozycji, które odbywać się będą w roku 2022. Są to zarówno wydarzenia cykliczne, jak i jednorazowe. W naszym kalendarzu podzielone zostały na trzy obszary tematyczne: edukacyjne, lokalne oraz ogólnomiejskie. Nierzadko podział ten jest umowny i wydarzenia organizowane przez placówki edukacyjne mają na celu integrację społeczności lokalnej. Swoje propozycje włączenia się w rok zgłosiły przedszkola, szkoły, jednostki kulturalne, społeczne, jednostki i spółki miasta.

Część wydarzeń to propozycje przygotowane z myślą o Roku Dobrych Relacji, ale wiele z nich to  znane projekty, które w tym roku będą mieć szczególny wydźwięk. Zwracać będą uwagę odbiorców na problem samotności, który dotyczy mieszkańców w różnym wieku, o różnym statusie społecznym i majątkowym.

Katalog wydarzeń jest otwarty, koordynujące całość obchodów Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego jest gotowe na kolejne zgłoszenia. Uruchomiono specjalny formularz zgłoszeniowy, w którym swoje propozycje na wydarzenia mogą zgłaszać różnorodne instytucje, organizacje, jednostki i podmioty – przejdź do formularza zgłoszeniowego.

Z bieżącymi informacjami dotyczącymi Roku Dobrych Relacji można zapoznać się w specjalnym serwisie internetowym.

Zdjęcia z briefingu