Młodzi humaniści – projekty dla Was

Zapraszamy młodzież ze szkół ponadpodstawowych do udziału w ciekawych projektach pozaszkolnych. Są to rozwijające wiedzę i umiejętności propozycje z obszaru humanistyki i nauk społecznych, które rozwijają nie tylko kompetencje indywidualne, ale także pracę w grupie.

Kalejdoskop myśli

Spotkania literacko-filozoficzne Kalejdoskop myśli to propozycja dla uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy lubią myśleć, rozmawiać i wiedzieć więcej, a także pasjonują się literaturą, filozofią i psychologią.

Punktem wyjścia rozmów będą teksty literackie tak dobrane, aby mogły stać się inspiracją do refleksji filozoficznej. Ich osadzenie w kontekście filozoficznym i szerzej humanistycznym pozwoli na wydobywanie sensów, zderzanie się myśli na pierwszy rzut oka nie zawsze widocznych – wyjaśnia Agata Salników, nauczycielka języka polskiego, prowadząca spotkania.

Spotkania, odbywać się będą w środy w godz. 16.00-17.00 w Przejściu Dialogu. Udział w nich jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy za pomocą formularza na stronie zespołu Wrocławska Koncepcja Edukacyjna

Projekt może być wstępem i przygotowaniem do udziału w Międzyszkolnym konkursie na esej.

Piszmy eseje

Rozpoczęła się trzecia edycja Międzyszkolnego Konkursu na Esej. Pierwszym jej etapem będą  stacjonarne warsztaty i wykład online z dr Dobrawą Lisak-Gębalą –badaczką eseistyki z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Kolejnym: tworzenie własnego tekstu. – Konkurs ma na celu zachęcenie utalentowanej młodzieży do pisania i prezentowania własnej twórczości pisarskiej, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości młodych autorów oraz integrowanie młodzieży szkolnej przejawiającej zainteresowania literackie – mówi Renata Madeiska, autorka projektu.

Konkurs organizowany jest w partnerstwie z Liceum Ogólnokształcącym nr IX Wrocławia im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu. Organizatorzy do udziału zapraszają uczniów szkół średnich z Wrocławia, Aglomeracji Wrocławskiej oraz Dolnego Śląska.

Po więcej szczegółów zapraszamy do artykułu na stronie zespołu WKE. Zgłoszenia do konkursu prosimy przesyłać na adres: renata.madeiska@lo9.wroc.pl

Młodzi dyskutują

Wielokulturość będzie tematem tegorocznego Forum Dyskusyjne Młodzieży Wrocławia, które zaplanowano na 9 grudnia 2022 r. Forum będzie przestrzenią do rozmowy o tym, jak młodzi ludzie rozumieją i postrzegają wielokulturowość oraz jaki ma wpływ na ich życie. Szkołą, która w tym roku poprowadzi Forum, jest Liceum Ogólnokształcące nr IV im. Stefana Żeromskiego we Wrocławiu. Udział w Forum jest bezpłatny.

Ideą Forum jest stworzenie przez młodzież otwartej przestrzeń dialogu, w czasie której wymieniają się zdobytą wiedzą i dzielą się swoimi refleksjami, uczą się słuchać i szanować innych, kształtują swoją społeczną osobowość i rozwijają oratorskie uzdolnienia – mówi Katarzyna Zawadzka, koordynatorka zespołu Wrocławskiej Koncepcji Edukacyjnej we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego.

Zapisy do 20 października przyjmowane są mailowo pod adresem: anna.ducka@wcrs.pl

Wydarzenie jest kierowane do zespołów uczniów ze szkół ponadpodstawowych wraz z nauczycielem. Zgłoszonym zespołom organizatorzy prześlą pytania, które pozwolą przygotować się do spotkania.

Spotkanie odbędzie się 9 grudnia 2022 w godzinach 11.00-13.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Odpowiedzialność to projekt społeczny

Trwa nabór uczestników do drugiej edycji projektu społeczno-edukacyjnego adresowanego do młodzieży z Wrocławia i Gdańska. Będzie ona kontynuacją zeszłorocznej, której tematem przewodnim była wolność. Tegorocznym motywem przewodnim stanie się odpowiedzialność. W projekcie organizatorzy zachęcą młodych ludzi, by poszukali odpowiedzi na takie pytania jak: czym jest odpowiedzialność, jak rozumiemy odpowiedzialność w środowisku rodzinnym, szkolnym, lokalnym, w społeczeństwie, co oznacza, że „jestem odpowiedzialny”.

Młodzi będą pracować projektowo nad jednym z dwóch tematów: scenariuszem escape roomu lub scenariuszem wycieczki – dodaje Katarzyna Cieplińska-Olejnik, autorka projektu – Podczas pracy wezmą udział w praktycznych warsztatach przygotowujących do stworzenia zadania projektowego, a także w panelu dyskusyjnym. Zespoły, których projekty zostaną wyróżnione, pojadą na wspólny wyjazd.

Więcej szczegółów oraz formularz zgłoszeniowy

Organizatorami projektu są: WCRS, Liceum Ogólnokształcące nr IV im. Stefana Żeromskiego we Wrocławiu oraz Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.